ایرادات رایج ماشین ظرفشویی

ایرادات رایج ماشین ظرفشویی چه مواردی است؟ قطعاً کاربری و تعداد کاربران ماشین ظرفشویی به اندازۀ وسایل ضروری‌تر مثل لباسشویی نیست. اما این وسیله هم مدت زیادی است که جای خود را در خانه‌های زیادی پیدا کرده است. ماشین ظرفشویی از جمله وسایلی است که می‌تواند صرفه‌جویی‌های مختلفی را انجام دهد. از صرفه جویی در زمان برای شست و شوی ظروف گرفته تا در مصرف آب و مواد شوینده.

با وجود این که ماشین ظرفشویی وسیله‌ای نسبتاً جدید است اما خرید آن می‌تواند باعث تغییرات زیادی در روند مدیریت امور خانه شود. ظرف شستن کار زمان بر و گاهاً حوصله سر بری است. به خصوص در زمان‌هایی که مهمانان زیادی داشته‌اید. حال اگر از استفاده کنندگان ماشین‌های ظرفشویی هستید احتمالاً به این وسیله عادت کرده‌اید. چه می‌شود اگر یک روز شلوغ و خسته کننده را پشت سر گذاشته باشید و متوجه ایراد در ماشین ظرفشویی شوید؟ اما بدانید که تیم تعمیر ماشین ظرفشویی تعمیرسرا همواره در کنار شما می باشد که با بالاترین کیفیت ممکن اقدام به تعمیرات کند.

ایرادات رایج ماشین ظرفشویی ؛ صرف نظر از مدل

تعمیرسرا با سابقۀ طولانی در تعمیر و نگهداری از وسایل منزل، به خوبی از نیازهای مشتریان خود آگاه است. ما می‌دانیم که خانم‌های خانه دار تا چه حد مسئولیت و امور روزمره برای انجام دارند. بروز مشکل در ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث دردسرهایی شود. در صورتی که ایرادات رایج ماشین ظرفشویی را بدانیم می‌توانیم خودمان از عهدۀ رفع برخی از آن‌ها برآییم. ایرادات رایج ماشین ظرفشویی صرف نظر از مدل و برند دستگاه است.

به عبارت دیگر، بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی دچار مشکلات عمومی و مشترکی می‌شوند. به عنوان سخن آخر در مقدمۀ این مقاله باید بگوییم که شناسایی و رفع ایرادات رایج ماشین ظرفشویی را بهتر است همواره به تعمیرکاران و متخصصان این کار بسپارید. هر چند که آگاهی از نکاتی در این مورد نیز چاره ساز خواهد بود!

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

عدم روشن شدن دستگاه از ایرادات رایج ماشین ظرفشویی نیست. بلکه این اتفاق کمتر از دیگر موارد بروز می‌دهد. دلایل مختلفی برای روشن نشدن ماشین ظرفشویی وجود دارد. عمده‌ترین حالت، معیوب شدن پریز برق یا دو شاخۀ ظرفشویی است.

پیش از هر چیز دیگر ابتدا به بررسی این دو مورد بپردازید. همچنین ممکن است که ایراداتی در جعبه تقسیم و فیوزهای برق ساختمان نیز وجود داشته باشد. گاهی ممکن است قفل درب ظرفشویی دچار مشکل شده باشد.

بسته نشدن کامل درب مانع از روشن شدن دستگاه می‌شود. وجود مشکل در تایمر و کنترل الکترونیکی ظرفشویی نیز می‌تواند باعث این اتفاق شود. ایراد در رله استارت،‌‌‌‌ سلکتور و فیوز حرارتی نیز می‌تواند باعث روشن نشدن دستگاه شوند.

تخلیه نشدن آب ظرفشویی

از ایرادات رایج ماشین ظرفشویی عدم تخلیۀ آب پس از اتمام فرآیند شست و شو است. مسدود شدن شلنگ تخلیه یا فیلتر ماشین از عمده‌ترین دلایل این اتفاق هستند. گیر کردن تکه‌های غذا و آشغال در بخش تخلیه مانع از خارج شدن آب کثیف از ظرفشویی می‌شود.

در صورتی که شیر تخلیه دچار مشکل شده باشد نیز این اتفاق ممکن است بیفتد. گاهی اوقات نیز خرابی پمپ تخلیه یا موتور نیز می‌تواند دلیل آن باشند. شکستگی پمپ تخلیه و معیوب شدن سنسور تخلیه نیز در این امر دخیل هستند.

مشکلات متفاوت ظرفشویی

تمیز نشدن ظرف‌ها

شاید بعد از مدتی متوجه کثیف بودن ظرف‌ها پس از شست و شو شوید. بیشترین چیزی که باعث این اتفاق می‌شود، عدم توجه به نکات استفاده از ظرفشویی است. استفاده از مواد شویندۀ نامرغوب، تمیز نکردن محفظۀ ماشین به مدت طولانی و عدم به کار بردن مواد تمیز کننده به میزان لازم از جملۀ این رفتارها هستند.

لازم است که پیش از قرار دادن ظرف‌ها در ظرفشویی، آن‌ها را به صورت سطحی تمیز کنید. این کار می‌تواند روند شست و شو را بسیار بهتر انجام دهد. همچنین از گرفتگی لوله‌های تخلیه نیز جلوگیری خواهد کرد.

در صورتی که اشکالی از کاربر وجود نداشته باشد می‌توان به این نتیجه رسید که بخش‌هایی از دستگاه مختل شده است. مسدود شدن بازوهای آب پاش، انسداد در شیر ورودی و فیلتر، اسنداد فیلتر تخلیه و مشکل در پمپ از ایرادات رایج ماشین ظرفشویی هستند. گاهی نیز المنت گرمایی یا ترموستات دچار مشکل شده است.

بوی بد در ماشین ظرفشویی

وجود بوی بد از ایرادات رایج ماشین ظرفشویی است. این مشکل می‌تواند ناشی از انسداد مواد غذایی و چربی در شلنگ تخلیه باشد. مسدود شدن فیلتر و انسداد پمپ تخلیه نیز می‌توانند منجر به ایجاد بوی بد در ظرفشویی شوند. گاهی بازوهای آب‌پاش ماشین ظرفشویی توسط مواد غذایی دچار انسداد می‌شوند.

البته عمده‌ترین دلیل بوی بد در ماشین ظرفشویی، تمیز نشدن آن به مدت طولانی است. برای رفع بوی بد از ماشین ظرفشویی، ابتدا نقاطی را که ممکن است مسدود شده باشند را بررسی کنید.

در صورتی که مشکلی در آن‌ها وجود نداشت، یک دور ماشین را تمیز کنید. برای تمیز کردن، یک چرخۀ کامل و خالی از ظروف را در ماشین ظرفشویی اجرا کنید. این کار را در بالاترین درجۀ حرارت آب انجام دهید. برای خوشبو شدن ماشین می‌توانید از پوست پرتقال یا لیمو استفاده کنید. همچنین برخی شوینده‌های مخصوص برای شست و شوی ماشین ظرفشویی وجود دارند.

 

ایرادات ظرفشویی

عدم آب‌گیری توسط ماشین

شروع شدن سیکل شست و شو در ماشین ظرفشویی نیاز به آب زیاد دارد. از ایرادات رایج ماشین ظرفشویی عدم آب‌گیری آن است. یکی از دلایل سادۀ این اتفاق، خراب بودن قفل درب است. حتی شاید درب ظرفشویی به صورت کامل بسته شود. اما خرابی قفل باعث صدور فرمانِ باز بودن درب به برد دستگاه می‌شود.

معیوب بودن بُرد دستگاه نیز می‌تواند باعث عدم آب‌گیری توسط ماشین شود. از دیگر دلایل آب‌گیری نکردن دستگاه، خراب بودن شیر ورودی آب شلنگ‌های متصل به آن است. معیوب بودن سوئیچ شناور نیز می‌تواند منجر به این اتفاق شود.

وظیفۀ شناور این است که فرمان توقف آب‌گیری را به شیر ورودی بدهد. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شده باشد، ممکن است آب‌گیری بیش از حد در ظرفشویی صورت گیرد. در صورت آب‌گیری بیشتر از اندازه، شاهد نشتی آب در دستگاه خواهیم بود.

نشتی آب در ظرفشویی

از دیگر ایرادات رایج ماشین ظرفشویی، نشتی آب است. این اتفاق می‌تواند صدمات جدی به دستگاه وارد کند. تشخیص نشتی آب در ظرفشویی کار ساده‌ای است. وجود آب روی زمین در حین شستشو یا پس از آن، نشان از نشتی آب در ماشین می‌دهند. معیوب شدن واشر لاستیکی و بست درب از متداول‌ترین دلایل نشتی آب هستند. گاهی نیز ممکن است شلنگ تخلیه مسدود یا دچار پارگی شده باشد. علاوه بر این، خرابی در پمپ هم می‌تواند باعث بروز نشتی آب شوند. شل شدن بست پمپ یا ترک برداشتن آن نیز در این اتفاق دخیل خواهد بود.

خشک نشدن ظروف

خشک نشدن ظروف پس از شست و شو از ایرادات رایج ماشین ظرفشویی است. چیدمان نادرست ظروف از دلایل اصلی این اتفاق است. علاوه بر این، اشتباه در تنظیم کردن برنامۀ شست و شو نیز می‌تواند باعث آن شود. فرآیند خشک شدن در ماشین ظرفشویی با اعمال گرما به ظروف توسط هیتر صورت می‌گیرد.

اگر هیتر یا المنت گرمایی ظرفشویی دچار مشکل شده باشد، فرآیند خشک شدن ظروف به درستی اتفاق نخواهد افتاد. دلیل بعدی در خشک نشدن ظروف پس از شست و شو، خراب شدن ترموستات است.

ترموستات مسئول کنترل کردن محدودۀ مجاز دمایی در ظرفشویی است. بعضی وقت‌ها ممکن است مخزن آب‌کشی یا کلاهک شوینده دستگاه مختل شده باشد. در این حالت نیز فرآیند خشک کردن ظرف‌ها به خوبی انجام نخواهد شد.

سر و صدای زیاد

بیشتر ماشین‌های ظرفشویی در حین روند شست و شو، سر و صدای زیادی تولید می‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است این سر و صدا بیش از اندازۀ طبیعی شود. اگر متوجه بیشتر شدن صدای دستگاه در حین کار شده‌اید، سریعاً نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. یکی از دلایل اصلی سر و صدای زیاد دستگاه، معیوب شدن پمپ است. اگر بازوهای اسپری ظرفشویی دچار مشکل شده باشند ممکن است در حین روند کار، صدای زیادی تولید کنند. اما در اغلب موارد، عدم چینش صحیح ظروف باعث برخورد بازوهای آب‌پاش به ظروف می‌شود.

بسته نشدن درب

یکی از ایرادات رایج ماشین ظرفشویی، بسته نشدن درب دستگاه است. دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارد. اگر درب ماشین کاملاً بسته نشود، فرآیند شست و شو آغاز نخواهد شد.

بسته نشدن درب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. خراب شدن قفل درب از دلایل اصلی آن است. ایراد در چفت درب، بازوها، لولا یا فنر درب نیز می‌توانند منجر به این اتفاق شوند.

اما شاید دلیل این اتفاق بسیار ساده‌تر از این‌ها باشد. گیر کردن ظرف بین درب و بدنۀ ظرفشویی می‌تواند مانع از بسته شدن درب ماشین ظرفشویی شود. گاهی نیز پیش می‌آید که واشر یا لاستیک دور درب دچار فرسایش شده باشد.

با همۀ آنچه گفته شد، بهترین راه برای تشخیص ایرادات رایج ماشین ظرفشویی، سپردن آن به متخصصان و تکنسین‌هاست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست