تست سالم بودن موتور یخچال

کمپرسور یا موتور یخچال، مهم‌ترین جزء از یخچال است. تست سالم بودن موتور یخچال ، به خصوص در زمان خرید یخچال‌های دست دوم ضروری است. گرم شدن محفظۀ یخچال، خراب شدن مواد غذایی، خاموش شدن ناگهانی و مواردی از این دست، اشاره به خرابی موتور یخچال دارند. اما چگونه می‌توان به سالم بودن کمپرسور در یخچال پی برد؟ پاسخ به این سؤال، دلیلی است که تعمیرسرا اقدام به انتشار این مقاله کرده است. در این مقاله قرار است مطالب لازم در خصوص صحت و سلامت موتور یا کمپرسور یخچال را مطالعه کنیم. علائم و نشانه‌های سوختن یا خرابی کمپرسور را بررسی خواهیم کرد. دلایل سوختن موتور یخچال و نیز راهکارهای تشخیص و تست آن را نیز ارائه خواهیم داد. در صورت نیاز می توانید از تعمیر یخچال تعمیرسرا استفاده کنید.

علائمی که نشان از خرابی موتور یخچال دارند

تشخیص این که موتور یخچال دچار عیب و ایراد شده است، کار چندان پیچیده‌ای نیست. وقتی موتور یخچال از کار می‌افتد یا دچار عیب می‌شود، نشانه‌های مشخصی برای تشخیص آن وجود دارد. دلایلی از جمله:

 • گرم شدن محفظۀ یخچال و خراب شدن مواد غذایی
 • نمایش کدهای خطا روی پنل نمایشگر (عمدتاً در یخچال‌های جدید)
 • داغ شدن بیش از حد موتور یخچال در هنگام روشن بودن
 • شروع به کار موتور و توقف سریع آن
 • روشن نشدن موتور یخچال فریزر
 • یخ زدن کمپرسور یخچال
 • پریدن فیوز برق ساختمان در هنگام راه‌اندازی یخچال
 • صدای غیرعادی در هنگام روشن بودن یخچال

یکی از علائم بارز و رایج در هنگام خرابی موتور یخچال، شنیده شدن صدای چیک چیک در هنگام راه اندازی یخچال است. صدایی که شبیه به حرکت آب درون محفظۀ کمپرسور است. در این هنگام قطعاً هوای داخل یخچال رو به گرم شدن خواهد گذاشت. بالا رفتن دمای داخلی یخچال پدیده‌ای مشهود است. این قابلیت در یخچال‌های جدید وجود دارد که خرابی در موتور را روی صفحۀ نمایشگر نشان دهند. از این رو، آشنایی با خطاهای یا ارورهای یخچال‌ ضرورت دارد.

 

 

در مورد بالا رفتن دمای کمپرسور نیز لازم به توضیح است که گاهی اوقات حرارت آن بیش از حد معمولی می‌شود. چرا که موتور فریزر یا یخچال همواره مقدار مشخصی گرما دارد. این اتفاق می‌تواند ناشی از فاصلۀ کم بین کمپرسور و فضای پشت آن باشد. راه‌اندازی موتور یخچال و خاموش شدن بلافاصلۀ آن نیز مسئلۀ مهمی است که باید جدی گرفته شود. در مواردی، یخ زدن موتور یخچال می‌تواند موقتی باشد. در صورتی که بعد از ۲۴ ساعت، یخ موتور باز نشد، لازم است که با یک تعمیرکار تماس بگیرید. اما گاهی اوقات، روشن نشدن کمپرسور یا ایراد در آن، می‌تواند ناشی از دلایل دیگری باشد.

مشکل اتصال برقی

در برخی موارد، روشن نشدن یا عدم کارکرد صحیح کمپرسور یخچال، دلایل ساده‌تری دارد. این اتفاق می‌تواند ناشی از عدم اتصالات برقی صحیح در یخچال باشد. در صورتی که این ایراد به خوبی و در زمان مناسب شناسایی نشود ممکن است منجر به سوختن یا بروز مشکل در موتور یخچال شود. در نظر بگیرید که هیچ‌گاه بررسی اتصالات را خودتان انجام ندهید. برای انجام این کار حتماً از یک تعمیرکار مجرب کمک بخواهید. رعایت نکات ایمنی در هنگام بررسی اتصالات امری ضروری است.

گاهی اوقات حتی وجود مشکل در برق کشی ساختمان می‌تواند دلیلی برای عدم کارکرد صحیح موتور یخچال باشد. این مشکل می‌تواند در پریز برقی که یخچال به آن متصل می‌شود باشد. بعضی وقت‌ها نیز انرژی لازم برای شروع به کار یخچال تأمین نمی‌شود. همچنین که لازم است سالم بودن سیم‌های رابط یخچال فریزر نیز بررسی شود. محافظ یخچال نیز ممکن است در این امر دخیل باشد. به هر حال، تشخیص و تعمیر هر یک از این موارد می‌تواند شما را از متحمل شدن هزینۀ زیاد برای تعویض موتور یا تعمیر آن بازدارد.

مقاله علت بوی سوختگی یخچال رو بخونیم ؟

تست سالم بودن موتور یخچال چگونه است؟

موتور یا کمپرسور یخچال، قطعه‌ای گران قیمت است. در واقع، بخش اصلی یک یخچال را موتور آن تشکیل می‌دهد. به همین دلیل، تعویض یا تعمیر آن می‌تواند هزینۀ زیادی را در بر داشته باشد. از این رو، تشخیص سالم بودن یا خرابی آن، اولویت بر هر اقدام دیگری دارد. برای تست سالم بودن موتور یخچال روش‌های مختلفی وجود دارد. شاید لازم باشد که در یک تست، یک یا چند مورد از آن‌ها را انجام دهید. روش‌های تست کمپرسور یخچال شامل موارد زیر هستند.

تست مقاومت و جریان کمپرسور

موتور یخچال دارای سیم پیچی دقیقی است. گاهی اوقات، مقاومتی که سیم پیچ کمپرسور از خود نشان می‌دهد، کمتر یا بیشتر از میزان نرمال آن است. تست موتور یخچال با استفاده از اهم متر و آمپرسنج یکی از روش‌های رایج برای تشخیص سلامت کمپرسور است. به این منظور لازم است که یخچال را از برق کشیده و مقاومت دو سر سیم‌های موتور را بررسی کنید. مقاومت سیم پیچ‌ها در حالت نرمال، بین ۶ تا ۸ است. در صورتی که اهم متر عددی بالاتر یا پایین‌تر از این را نشان دهد، به معنای خرابی موتور خواهد بود.

در صورتی که جریان موتور یخچال نیز از حد نرمال خارج شود، می‌تواند نشان دهندۀ خرابی موتور باشد. جریانی که از کمپرسور یخچال می‌گذرد حدود یک آمپر است. بر اثر برخی از عوامل ممکن است که سیم پیچی کمپرسور، جریان اضافه‌ای را از خود عبور دهد. این اتفاق می‌تواند ناشی از اختلال در مدار، بالا رفتن فشار گاز یا خرابی کمپرسور باشد. جریان و مقاومتی که در مدار الکتریکی یخچال وجود دارند، نسبت عکس با یکدیگر دارند. خرابی هر یک می‌تواند بیانگر اختلال در دیگری نیز باشد.

 

سلامت موتور یخچال

تست موتور با برق مستقیم

یکی از روش‌های مطمئن برای تست موتور، استفاده از برق مستقیم است. اما توجه کنید که انجام این کار را با رعایت نکات ایمنی انجام دهید. برای تست کمپرسور با جریان مستقیم برق، ابتدا رله اورلود (محافظ جریان در کمپرسور) را خارج کنید. روی این قطعه، حروف مختلفی دیده می‌شود. دو سر سیم برق را لخت کنید. یک سر سیم را به حرف (C) و دیگری را به حرف (R) متصل کنید. سپس با استفاده از یک پیچ گوشتی، حرف (R) را به (S) وصل کنید. اگر با انجام این کار موتور روشن شود، مشکلی در آن وجود نخواهد داشت. دقت کنید که این تست را به هیچ وجه خودسرانه و بدون احتیاط انجام ندهید. بهترین راهکار، تماس با یک تعمیرکار مجرب است.

تست فشار در کمپرسور یخچال

روش دیگری برای تست سالم بودن کمپرسور یخچال وجود دارد. این شیوه برای تست فشار در کمپرسور است. این تست را نیز با رعایت حداکثر ایمنی انجام دهید. به این منظور، ابتدا یخچال را از برق بکشید. لولۀ مسی که به کمپرسور متصل است را جدا کنید. حال، دوشاخۀ یخچال را به برق بزنید. برای تست فشار کمپرسور یخچال، انگشت خود را روی لوله‌ای که بیرون آورده‌اید بگذارید. اگر فشار به اندازه‌ای باشد که انگشت شما را بلند کند، تست فشار موتور مثبت خواهد بود. اما اگر غیر از آن بود، فشار کمپرسور به اندازۀ مناسب نبوده و نیاز به تعمیر آن خواهید داشت.

روش تست خازنی کمپرسور

گاهی اوقات، خاموش و روشن کردن یخچال می‌تواند برطرف کنندۀ مشکل در موتور باشد. چرا که ممکن است بار اضافی ذخیره شده در خازن‌ها باعث اختلال در عملکرد موتور شده باشد. در همۀ یخچال‌ها می‌توان با کشیدن موقتی موتور از برق، آن را ری استارت کرد. خاموش ماندن موتور معمولاً باید به مدت ۲۴ ساعت طی شود. خالی شدن بار ذخیره شده در خازن‌ها در طول این مدت می‌تواند مشکل موجود در کمپرسور را حل کند. روش دیگر این است که با استفاده از خازنی ۸ میکروفارادی، موتور را به صورت مستقیم به برق وصل کنید. اگر موتور شروع به کار کند، می‌توان از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد.

با کمپرسوری که سالم است

روش‌هایی برای افزایش طول عمر کمپرسورها وجود دارد. با در نظر داشتن این نکات می‌توانید مانع از بروز مشکل در موتور و خرابی ‌آن‌ها شوید. هرچند که موتور یا کمپرسور یخچال دارای طول عمر مشخصی است. موتورها عمری بین ۱۰ تا ۱۵ سال دارند. اما رعایت موارد زیر می‌تواند باعث سالم ماندن آن‌ها در طول این مدت شود:

 • کندانسور یخچال فریزر را تمیز نگه دارید.
 • عدم نشت گاز در موتور یخچال را مورد بررسی قرار دهید.
 • همواره از بسته بودن درب یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • از سالم بودن فن یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • عملکرد اپراتور یخچال را بررسی کنید.
 • از محافظ مخصوص یخچال استفاده کنید.
 • یخچال را به درستی و با فاصلۀ استاندارد از دیوار نصب کنید.

با وجود همۀ این‌ها، خرابی موتور یا ایجاد اختلال در آن، امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. به دلایل مختلف ممکن است شاهد خرابی کمپرسور یخچال باشید. مهم است که تعمیر یا بررسی آن را به تعمیرکاران مجرب بسپارید. به این ترتیب، احتمال خرابی‌های ثانویه وجود نخواهد داشت. شما می توانید از قیمت موتور یخچال نیز مطلع شوید و برای این کار سریعا با متخصصین تعمیرسرا تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست