علت جرقه زدن ماکروفر
مقالات تعمیرسرا

علت جرقه زدن ماکروفر چیست؟

تعمیرسرا مرکز تخصصی تعمیر مایکروفر

تیم بزرگ تعمیرسرا با بکارگیری متخصصین حوزه تعمیر لوازم خانگی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در زمینه نصب و تعمیر ماکروفر در برندهای مختلف با یک تماس در محل شماست. کافیست با شماره۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ تماس بگیرید! در این مقاله تعمیرسرا به موضوع جرقه زدن ماکروفر میپردازیم با ما همراه باشید:

علت جرقه زدن ماکروفر

جرقه زدن ماکروویو، شاید یکی از نگرانی‌های استفاده‌کنندگان باشد اما نیازی به نگرانی در مورد این قضیه نمی‌باشد. به‌سادگی می‌توان مشکل جرقه زدن این وسیله را رفع کرد یا در برخی شرایط این عمل به‌عنوان یک خبر توسط این دستگاه رخ می‌دهد و نیازی نیست کاری خاصی کنید. در حالت کلی سه دلیل جرقه زدن ماکروویو منجر به تعمیرات می‌شود و خیلی از دلایل آن با دور کردن برخی موارد یا جدا کردن آن‌ها از ماکروویو این جرقه زدن‌ها تمام خواهد شد. در ادامه ۹ عامل اصلی جرقه زدن یک مایکروفر و نحوه رفع هرکدام از آن‌ها را بررسی خواهیم ‌کرد.

 علت جرقه زدن ماکروفر
 1. خرابی کاور پوشش انتشار ماکروفر

در داخل ماکروویو یک قطعه بنام کاور پوشش انتشار امواج وجود دارد. وظیفه این قطعه این است که گرمای تولیدی توسط ماکروویو را به مرکز مواد غذایی هدایت کند. درنتیجه غذا کامل سرخ خواهد شد و مواد غذایی کنار آن به‌خوبی پخت خواهند شد؛ اما در برخی اوقات مواد غذایی یا روغن روی کاور افتاده و باعث سوختگی می‌شوند. این سوختگی با جرقه‌هایی همراه است. درنتیجه این جرقه زدن‌ها ممکن است باعث خرابی سرنازل شوند. چنانچه سرنازل دچار خرابی شود، باید آن را تعویض کرد. عدم تعویض سرنازل در روند کار پوشش امواج تداخل وارد خواهد کرد که درنتیجه آن غذا به‌خوبی پخته نخواهد شد. برای جلوگیری از آسیب دیدن سرنازل می‌توانید بعد از پخت غذا زمانی که دستگاه سرد شده است، آن را تمیز کنید.

مطالب مرتبط: علت گرم نکردن ماکروفر ال جی چیست؟ چرا مایکروویو گرم نمیکند؟

خرابی کاور پوشش انتشار ماکروفر
 • خرابی مگنترون ماکروفر:

شاید برای شما سؤال باشد که گرمای انتقالی توسط پوشش کاور توسط چه قطعه‌ای تولید می‌شود؟ مگنترون ماکروویو قطعه‌ای است که وظیفه پیوسته‌ای با پوشش کاور و سرنازل دارد. این قطعه در تولید حرارت و گرمای لازم برای پخت غذا نقش اساسی را ایفا می‌کند. این قطعه برای گرم کردن فضای درونی ماکروویو از امواج مغناطیسی استفاده می‌کند. این امواج مغناطیسی طول‌موج کوتاهی دارند و به همین علت صدایی تولید نمی‌کنند؛ اما زمانی که این قطعه دچار مشکل و نواقص شد، طول‌موج‌های آن بلندتر می‌شود و صدای بلندی تولید می‌کنند. درنهایت این وسیله ممکن است منجر به جرقه زدن ماکروویو نیز شود. چنانچه مگنترون ماکروویو شما دچار خرابی شود باید آن را تعویض کنید؛ اما نکته‌ی مهمی را هرگز فراموش نکنید. در بالای مگنترون یک خازن با ولتاژ بالا وجود دارد. درنتیجه در تعویض مگنترون باید به افراد کار بلد و متخصص اعتماد کرد.

 • خراب شدن و تعویض دیود مایکروفر:

برای اینکه مگنترون انرژی لازم برای تولید حرارت و گرمای لازم برای فضای داخلی ماکروویو را داشته باشد، نیاز است قطعه‌ای جرقه شروع را بزند. دیود قطعه‌ای است که این کار را در مایکروفر انجام می‌دهد. وظیفه اصلی دیود تبدیل انرژی خروجی AC به DC است. درنتیجه این تبدیل، انرژی ۵۰۰۰ ولتی حدوداً دو برابر شده و به ۱۰۰۰۰ ولت خواهد رسید. این تغییر بزرگ مگنترون را به‌سوی تبدیل حرارت سوق می‌دهد. خرابی دیود یعنی اینکه انرژی کافی و لازم برای مگنترون فراهم نخواهد شد و حرارتی توسط مگنترون شکل نخواهد گرفت. این خرابی باعث جرقه زدن در ماکروویو خواهد شد. چنانچه با خرابی دیود مواجه شدید، اگر در تعویض آن مهارت کافی دارید این کار را می‌توانید انجام دهید در غیر این صورت تعویض آن را به تعمیرکار ماهر بسپارید.

 • خراب شدن پایه فلزی ماکروفر:

یکی از دلایل جرقه زدن ماکروویو با راه‌حل ساده، پایه فلزی آن است. در بسیاری از طرح‌های مختلف ماکروویو، این وسیله دارای یک‌پایه فلزی است که به شکل یک طبقه ساخته‌شده است. این پایه فلزی دارای یک پلاستیک زیری است. چنانچه این پلاستیک و پایه خراب شوند، ماکروویو جرقه می‌زند. برای رفع این مشکل می‌توانید یک‌پایه جدید تهیه کنید و آن را جایگزین پایه اولی کنید. چنانچه پلاستیک ‌پایه فلزی از بین برود دیگر قابل تعمیر نخواهد بود. تغییر و تعویض پایه فلزی نیازی به متخصص نخواهد داشت و خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

 • خراب شدن قطعات مختلف مایکروفر:

همان‌طور که می‌دانید ماکروویو در ساختار فضای داخلی خود از قطعات متعددی ساخته‌شده است. این قطعات هرکدام وظیفه‌ی خاصی بر عهده دارند و درنهایت به یک هدف واحد کمک می‌کنند. حال اگر یک قطعه از این سیستم دچار مشکل شود چه می‌شود؟ حتی اگر فرآیند پخت غذا ادامه پیدا کند، برای مدت کوتاهی خواهد بود. در پی خرابی یک قطعه از ماکروویو، سایر قطعات نیز دچار خرابی خواهند شد و یا شاهد جرقه زدن ماکروویو خواهید بود. مگنترون، سرنازل و پوشش اخبار قطعات مهمی بودند که قبلاً ذکر شدند، اما قطعات کوچک‌تری هم وجود دارند که خرابی آن‌ها باعث ایجاد سروصدا و جرقه زدن‌هایی در ماکروویو خواهد شد. برای مثال می‌توان موتور گردان، طلق، کوبل و… را نام برد. خرابی هر یک از ابن قطعه‌ها در روند پخت غذا تداخل ایجاد می‌کند.

 • استفاده از ظروف فلزی عامل جرقه زدن مایکروفر:

شاید برایتان پیش‌آمده باشد که زمانی که ظروفی با درهایی از جنس زرورق یا ظروف فلزی در ماکروویو قرار می‌دهید، نتیجه جالبی نمی‌گیرید. این وسیله اصولاً زمانی که این نوع ظروف در درون آن قرار می‌گیرند، شروع به جرقه زدن‌ می‌کند. ارتباط امواج مغناطیسی که به حرارت تبدیل می‌شوند با این نوع ظروف نیز می‌تواند دلیل خوبی برای این جرقه زدن باشد. سعی کنید از ظروفی استفاده کنید جنس آن فلزی نباشد.

 • مواد غذایی و روغن یکی از عوامل جرقه زدن ماکروفر:

غذاهایی که در ماکروویو قرار می‌دهید ممکن است آبدار یا روغنی باشند. روغن موجود در برخی از مواد غذایی بسیار بالا است. برخی از غذاها، مواد آبکی دارند. زمانی که برای پخت این غذاها در درون ماکروویو قرارگرفته ‌می‌شوند، این روغن و مایعات در درون ماکروویو باقی خواهند ماند و سپس باعث ایجاد جرقه خواهند شد. برای همین سعی کنید هر بار پس از پخت این وسیله را خوب تمیز کنید. ماکروویوها قطعات مختلف آن جدا می‌شوند و این در تمیزکاری بسیار به شما کمک خواهد کرد. موتور گردان و صفحه گردان از عامل‌های اصلی جرقه زدن در ماکروویو هستند. خرابی این قطعات و همچنین کثیف بودن آن‌ها باعث ایجاد جرقه خواهد شد. صفحه گردان معمولاً از محل نصب آن جدا می‌شود. شما می‌توانید پس از استفاده، آن را جدا کرده و با یک دستمال مناسب خوب تمیز کنید. به این صورت یکی از دلایل اصلی جرقه زدن را حذف کرده‌اید.

 • تأثیر خرابی همزن و بخارپز در جرقه زدن ماکروویو:

بسیاری از شرکت‌ها نوع ساختار ماکروویو خود را به‌گونه‌ای تولید کرده‌اند که در حالت بخارپز جرقه می‌زنند. در این صورت کاری از دست استفاده‌کننده بر نخواهد آمد و این یک سیاست از سوی شرکت تولیدشده است. حالت بخارپز به علت برخورد. قطرات آب با مگنترون، سرنازل و… باعث ایجاد این جرقه‌ها می‌شوند.

همزن مایکروفر قطعه خیلی مهمی است که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. این قطعه به مگنترون ماکروویو کمک می‌کند که گرما و حرارت لازم را به داخل مواد غذایی هدایت کند. نحوه کار این قطعه این‌گونه است که این قطعه گرما و حرارت موجود در ماکروویو را در حالت متعادلی پخش خواهد کرد. در این صورت گرما در یک نقطه متمرکز نخواهد شد و به‌وسیله و غذای ما آسیبی وارد نخواهد شد.

از چه ظروفی استفاده کنیم که ماکروویو جرقه نزند؟

برای استفاده بهتر از ماکروویو خودتان باید نکاتی را رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین این نکات استفاده از ظروف مناسب است. در به‌کارگیری این وسیله باید از ظروف مناسبی استفاده کنید که باعث جرقه زدن این وسیله نشوند.

ظروفی که برای استفاده در این وسیله مناسب هستند را در پایین ذکر خواهیم ‌کرد:

 • هرگونه ظرف پیرکس که اگر فرانسوی باشد، بهتر است.
 • ظرف‌های سرامیک و آرکوپال بسیار مناسب هستند.
 • از ظروف یک‌بارمصرف و ملامین برای گرم کردن و یا یخ‌زدایی استفاده می‌شوند؛ اما توجه کنید که قبل از استفاده از آن‌ها باید داخل قالب را خوب چرب کنید تا ماده غذایی به آن نچسبد.

ظروفی که برای استفاده در این وسیله مناسب نخواهند بود:

 • ظروف آلومینیومی یا استیل
 • ظروف مسی و برنجی
 • ظروف غذاهای آماده
 • زرورق و روحی
 • ظروفی که دارای جنس طلا و نقره هستند
 • کاغذ کره و قوطی کنسرو و هرگونه کریستال تراش‌خورده
 • و…
از چه ظروفی استفاده کنیم که ماکروویو جرقه نزند؟

نکات مهم هنگام استفاده از ماکروویو:

قبل از شروع به استفاده از این وسیله چند نکته مهم را باید خوب بدانید. بیشتر این نکات در دفترچه راهنمای این وسیله نیز یادداشت شده‌اند.

 • سعی کنید همیشه از تایمر استفاده کنید. برای اینکه اگر شما حواستان پرت شد، این وسیله به‌صورت اتوماتیک خاموش شود.
 • از ظروف مناسب استفاده کنید و ظروفی از قبیل فلزی و مسی و… هرگز استفاده نکنید.
 • ظروف یک‌بارمصرف برای پخت مناسب نیستند و صرفاً برای یک گرم کردن ساده مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • دمای ماکروویو را مناسب با نوع خوراکی و نوع کارایی (پخت، گرم کردن، یخ‌زدایی) انتخاب و تنظیم کنید.
 • و…

سخن پایانی:

ماکروویو وسیله‌ای است که بسیاری از مشکلات انسان در آشپزخانه را حل کرد و خیلی از امور او را سهولت بخشید. این وسیله حتی اگر توسط بهترین شرکت‌ها و کمپانی‌ها نیز تولید شود به دلایل بسیاری جرقه خواهد زد. این جرقه زدن تعریفی برای حساس بودن این وسیله است. درنتیجه استفاده نادرست از این وسیله و همچنین نواقص فنی یک ماکروویو این وسیله دچار جرقه زدن خواهد شد.

گاهی اوقات خرابی قطعات مختلف ازجمله مگنترون ماکروویو که در تولید حرارت بسیار مؤثر است یا همچنین دیود که انرژی‌دهنده به مگنترون است، باعث جرقه زدن ماکروویو می‌شود. خرابی قطعات بسیاری باعث ایجاد صدای گوش‌خراش و همچنین جرقه در این وسیله می‌‌شود. صفحه گردان و موتور گردان، همزن و… از این دسته قطعات به شمار می‌روند.

 در برخی از موارد نوع کارایی خود وسیله است که باعث ایجاد جرقه می‌شود. مثلاً حالت بخارپز این وسیله باعث جرقه زدن آن می‌شود. در برخی موارد نیز نوع استفاده کاربر است که چنین مشکلی را شکل می‌دهد. زمانی که روغن و مایعات غذای شما روی قطعات مختلف قرار می‌گیرند، جرقه‌هایی در ماکروویو شما به وجود خواهند آمد. برای رفع چنین مشکلی کافی است که قطعات جداشونده را بیرون بیاورید و خوب تمیز کنید و سپس درون وسیله را به‌خوبی تمیز کنید.

در تعویض قطعات خراب‌شده این وسیله از تعمیرکار استفاده کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.
فرم درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
پیام
آدرس: تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد ۷