علت روشن نشدن یخچال مابه
مقالات تعمیرسرا

علت روشن نشدن یخچال مابه mabe +جامع‌ترین آموزش

تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر انواع یخچال فریزر در تهران

تعمیرسرا با به کارگیری تکنسین‌های متخصص در حوزه تعمیر یخچال در ابتداعلت روشن نشدن یخچال مابه mabe را برایتان پیدا و سپس اقدام به تعمیر یخچال مابه شما عزیزان در سریع ترین زمان و با مناسبترین قیمت میکند.

کمپانی مابه

در ابتدای مقاله کمی بیشتر راجع به کمپانی مابه و یخچال‌های تولیدشده توسط این کمپانی صحبت می‌کنیم. همان‌طور که گفته شد مابه یک کمپانی مکزیکی است که حدود ۷۰ سال پیش بنیان گذاشته شد. این کمپانی پس از گذشت مدتی از فعالیتش شروع به همکاری با کمپانی آمریکایی جنرال الکتریک کرد و به‌این‌ترتیب توانست سهم زیادی از بازار لوازم‌خانگی ایالات‌متحده را در اختیار بگیرد. این شرکت ابتدا با هدف تولید مبلمان آشپزخانه ایجاد شد اما در ادامه تمرکز خود را بر روی تولید یخچال، فریزر و اجاق‌گاز قرار داد.

تعمیر یخچال فریزر مابه

یخچال ساید بای ساید مابه

یکی از مهم‌ترین تولیدات کمپانی مابه یخچال ساید بای ساید می‌باشد. این یخچال‌ها یکی از قدرتمندترین یخچال‌های حال حاضر در بازار لوازم‌خانگی می‌باشند. این محصول مابه دارای مدل‌های مختلف، در رنگ‌های مختلفی می‌باشد و دست شما در انتخاب یخچال موردنظرتان با توجه به سلیقه‌ای که دارید کاملاً باز است. این یخچال از امکانات مختلفی اعم از آب‌سردکن، یخ‌ساز، هوم بار، فیلتر تصفیه آب، قفسه‌های استاندارد، صفحه‌نمایش لمسی و… برخوردار است.

مطالب مرتبط: چگونه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟ راهکار برای تمامی یخچال‌ها

یخچال فریزر مابه

مشکلاتی که ممکن است برای یخچال مابه ایجاد شود

یخچال مابه مشابه هر لوازم‌خانگی از هر برند دیگری ممکن است دچار مشکلاتی شود و به‌درستی کار نکند، در این مواقع لازم است که با انجام تعمیرات اصولی مشکلات را برطرف کنیم تا یخچال بتواند به‌خوبی کار کند. در ادامه به برخی از مشکلاتی که ممکن است برای یخچال مابه به وجود آید اشاره می‌کنیم. در ضمن در اینجا فقط این مشکلات را به‌صورت تیتر وار بیان می‌کنیم و به‌طور تخصصی یکی از مشکلات یعنی روشن نشدن یخچال مابه را موردبررسی قرار می‌دهیم.

کار نکردن دکمه تنظیمات دما، کار نکردن کمپرسور یخچال، گرم بودن قسمت یخچال یا فریزر، خاموش شدن صفحه نمایشگر، کار نکردن یخ ساز، وجود صداهای آزاردهنده و در بدترین حالت ممکن، روشن نشدن یخچال مابه از عمده مشکلاتی است که کاربران یخچال‌های مابه ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شوند. هرکدام از مشکلاتی که ذکر شد را می‌توان با بررسی دقیق و در برخی مواقع، با تعویض قطعات، مشکل را برطرف کرد. در بخش بعدی بدترین حالتی که ممکن است برای یخچال مابه به وجود آید یعنی روشن نشدن یخچال مابه و علت آن را موردبررسی قرار می‌دهیم.

مشکلات یخچال مابه

علت روشن نشدن یخچال مابه

روشن نشدن کامل یخچال به این معناست که هیچ‌کدام از اجزای یخچال کار نکنند. ولی در حالت کلی زمانی که موتور به‌طور کامل از کار بیافتد و همچنین لامپ‌های یخچال روشن نشود می‌توان با اطمینان گفت که یخچال روشن نمی‌شود.

روشن نشدن یخچال مابه دلایل مختلفی دارد اما اصلی‌ترین دلایل می‌تواند موارد زیر باشد.

  • وجود مشکل در موتور یا کمپرسور یخچال
  • وجود مشکل در بردهای یخچال
  • وجود مشکل در سنسورها
  • خراب شدن اورلود یخچال
  • وجود مشکل در سیم‌ها و اتصالات یخچال

مطالب مرتبط: علت خاموش نشدن یخچال چیست؟ راه کارهای عملی

در ادامه این دلایل را جداگانه موردبررسی قرار خواهیم داد.

خراب بودن موتور یا کمپرسور یخچال مابه

موتور یخچال که در گفتار عامیانه به آن کمپرسور نیز گفته می‌شود، قلب تپنده یخچال است و بسیاری از مشکلات یخچال‌ها به خرابی آن‌ برمی‌گردد. در برخی موارد برای رفع مشکلات یخچال، ممکن است مجبور شوید موتور آن را تعویض نمایید. برای این‌که مطمئن شوید علت روشن نشدن یخچال مابه به خرابی موتور یا کمپرسور است می‌توانید یخچال را به مدت دو ساعت از برق خارج کنید و سپس مجدداً آن را به برق وصل کنید. در این زمان و پس از اتصال یخچال به برق، در حالت عادی موتور یخچال باید شروع به کار کند و صدای آن به گوش برسد. درصورتی‌که این اتفاق نیفتاد و حتی با گذاشتن دستتان بر روی موتور هیچ لرزشی را احساس نکردید می‌توانید مطمئن شوید که موتور از کار افتاده است و علت روشن نشدن یخچالتان، خرابی موتور است.

خراب بودن بردهای الکترونیکی مابه

در کنار کمپرسور، برد الکترونیکی یخچال نیز از اجزای اصلی و مهم یخچال می‌باشد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که بردهای الکترونیکی یخچال مابه، یک فناوری نسبتاً جدید است و در مدل‌های قدیمی‌تر یخچال مابه از ترموستات برای تنظیم دما استفاده می‌شده است.

برد یخچال حکم مغز یخچال را دارد و برای پردازش عملیات برنامه‌ریزی‌شده برای یخچال طراحی‌شده است. برد از تعداد زیای قطعه کوچک الکترونیکی ساخته‌شده است که در صورت ایجاد مشکل در هر یک از این قطعات، موجب می‌شود که برد الکترونیکی وظایف خود را به‌خوبی انجام ندهد. درصورتی‌که برد الکترونیکی دچار مشکل شده باشد، در اکثر مواقع نیاز به تعویض کامل آن نیست و با انجام تعمیرات می‌توان مشکلات آن را برطرف کرد. به‌طورکلی در ۹۰ درصد مواقع می‌توان با انجام تعمیرات بر روی برد الکترونیکی، مشکلات آن را برطرف کرد. تنها درزمانی که برد الکترونیکی دچار آسیب فیزیکی شده باشد و یا AC اصلی آن سوخته باشد، لازم است که برد الکترونیکی یخچال مابه تعویض شود.

خراب بودن بردهای الکترونیکی یخچال مابه

خرابی سنسورهای یخچال مابه

یکی دیگر از مواردی که ممکن است مانع روشن شدن یخچال مابه شود، خرابی سنسورها می‌باشد. در مورد خرابی سنسورها باید توجه داشت که در این زمان معمولاً چراغ‌های یخچال روشن است. سنسورها یا حسگرها قطعاتی هستند که طبق وظیفه‌ای که برای آن‌ها تعریف‌شده است، می‌توانند تغییرات مختلفی را به‌طور خودکار در دستگاه‌های مختلف اعم از یخچال‌ها ایجاد کند. سنسورهای یخچال از قطعات بسیار حساس هستند که وجود کوچک‌ترین مشکل در آن‌ها ممکن است موجب شود اختلالات زیادی در عملکرد یخچال ایجاد شود؛ بنابراین لازم است که به سنسورهای یخچال توجه زیادی داشته باشید و تعمیرات آن‌ها را جدی بگیرید.

مطالب مرتبط: ۱۰ علت نشتی آب یخچال و راه‌حل آن‌ها

خرابی سنسورهای یخچال مابه

خرابی اورلود یخچال مابه

اورلود یا OLP، قطعه کوچکی است که در بسیاری از لوازم‌خانگی مثل یخچال‌ها و به جهت جلوگیری از آسیب‌های احتمالی نظیر سوختن و … تعبیه‌شده است. اورلود ها انواع مختلفی دارند. اورلود یخچال در مسیر نول مشترک کمپرسور قرارگرفته است و به همین دلیل درصورتی‌که اورلود دچار مشکل شود و از کار بیافتد، به دنبال آن کمپرسور یخچال نیز از کار خواهد افتاد و درنتیجه یخچال روشن نخواهد شد.

در درون اورلود پلاتین‌هایی قرار دارد، درصورتی‌که اتصال این پلاتین‌ها به‌درستی برقرار نشود، ولتاژ کافی به کمپرسور یخچال نخواهد رسید و به‌این‌ترتیب یخچال از کار خواهد افتاد. برای بررسی عملکرد صحیح اورلود ها می‌بایست ابتدا یخچال را از برق جدا کرده و سپس با استفاده از اهم‌متر، از متصل بودن پلاتین‌های داخل اورلود اطمینان حاصل کرد. درصورتی‌که طی این عملیات، متوجه شدیم که اتصال پلاتین‌ها برقرار نیست، لازم است که اورلود تعویض گردد. فقط باید توجه داشت که اورلود جدید کاملاً مشابه اورلود قبلی باشد. چراکه درصورتی‌که از اورلودی با ویژگی‌های متفاوت استفاده کنید، ممکن است موجب شود که مدار الکتریکی از کار بیافتد. برای این کار پیشنهاد می‌کنیم از کدی که روی بدنه اورلود نوشته‌شده است کمک بگیرید. این کد مشخص‌کننده برخی از ویژگی‌های اورلود نظیر جریان نامی آن است. هنگام خرید اورلود جدید توجه داشته باشید که کد نوشته‌شده بر روی آن با کد نوشته‌شده بر روی اورلود قبلی یکسان باشد.

خرابی اورلود یخچال مابه

خراب بودن سیم اصلی برق یخچال مابه

مورد آخری که ممکن است موجب شود که یخچال مابه روشن نشود، خرابی سیم برق است که شاید کمی ساده و ابتدایی به نظر برسد. ولی ممکن است به علت نوسانات برق عملکرد این سیم با اختلال مواجه شود و یخچال روش نشود. علاوه بر این ممکن است حتی پریز برق یا محافظی که استفاده می‌کنید دچار مشکل شده باشد و مانع فعالیت یخچال شود. بهتر است برای بررسی علت روشن نشدن یخچال مابه ابتدا این مواردی که گفته شد یعنی خرابی سیم یا پریز برق را بررسی کنید و درصورتی‌که از سالم بودن این موارد مطمئن بودید به سراغ بررسی سایر عوامل که در بالا گفته شد بروید.

در اینجا پنج‌تا از عمده دلایلی که ممکن است منجر به روشن نشدن یخچال مابه شود را ذکر کردیم. البته ممکن است با توجه به بررسی‌های صورت گرفته توسط تعمیرکار، روشن نشدن یخچال مابه دلایلی غیرازاین دلیل داشته باشد؛ اما معمولاً علت روشن نشدن یخچال یکی از این پنج دلایل گفته‌شده است.

مطالب مرتبط: علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر + راه‌حل‌های رفع مشکل

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم با ذکر نکاتی راجع به یخچال مابه، ویژگی‌ها و مشکلاتی که ممکن است برای آن به وجود آید و همچنین علت به وجود آمدن این مشکلات، ابهامات شما را در رابطه با این موضوع برطرف کرده باشیم. امیدواریم توانسته باشید از این مقاله بهره کافی را ببرید.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که در زمینه تعمیرات یخچال تخصصی ندارید، به‌هیچ‌وجه خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید، چراکه ممکن است علاوه بر مشکل اصلی یخچال مشکلات جدیدی به وجود آورید و به‌این‌ترتیب هزینه‌های مازادی برای خود ایجاد می‌کنید. علاوه بر این توجه داشته باشید که برای رفع مشکلات یخچال مابه از تعمیرکاران مجاز و معتبر استفاده کنید تا در ادامه استفاده از یخچال مابه هیچ‌گونه مشکلی برایتان ایجاد نشود.

تعمیرسرا ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

حالا که با علت روشن نشدن یخچال مابه آشنا شدید اگر هنوز مشکلتان برطرف نشده با متخصصان ما صحبت کنید!

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.
فرم درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
پیام
آدرس: تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد ۷