علت گرم نکردن مایکروفر ال جی
مقالات تعمیرسرا

علت گرم نکردن ماکروفر ال جی چیست؟ چرا مایکروویو گرم نمیکند؟

از زمانی که استفاده از دستگاه ماکروویو در خانه‌ها کاربردی شد، تعداد بسیاری از مردم از این وسیله جدید و کارآمد استفاده کردند. همین موضوع باعث شد تا استفاده از آن با سرعت در اقصی نقاط دنیا رواج پیدا کند. در این مطلب قصد داریم تا با معرفی دستگاه ماکروویو خصوصاً مایکروویو ال جی و بررسی دلایل گرم نکردن آن مایکرویو ال جی، اطلاعات مفیدی را نیز با شما در میان بگذاریم. برای دریافت مشاوره برای تعمیر مایکروویو با متخصصان تعمیرسرا با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ تماس بگیرید!

انواع مایکروویو و مایکروویو ال جی

امروزه این دستگاه‌ها دارای تنوع بیشتری نسبت به گذشته هستند و در انواع زودپز ترکیبی و پخت سریع هالوژنی نیز در بازار موجود هستند. ماکروویو هالوژنی از گران‌ترین نوع ماکروویو است و بعدازآن، انواع زودپز ترکیبی و مدل‌های چرخان و در آخر ماکروویوهای معمولی از ارزان‌ترین انواع ماکروویو هستند.

ماکروویو پخت سریع هالوژنی با استفاده از روش معمول در ماکروویو، به همراه لامپ هالوژنی گرما تولید می‌کند و دارای سریع‌ترین پخت در بین سایر مدل‌های ماکروویو است به‌طوری‌که در بعضی مواقع ممکن است زمان پخت در این مدل تا ۶۰ درصد سریع‌تر از مدل‌های معمولی دیگر نیز باشد. این روش پخت بیشتر مناسب طبخ بوقلمون یا مرغ درسته و یا تکه‌های بزرگ گوشت است.

ماکروویو زودپز ترکیبی نیز از ترکیب گرمای همرفتی بروش زودپزها و امواج ماکروویو برای پخت مواد غذایی استفاده می‌کند. این روش می‌تواند زمان پخت را تا ۵۰ درصد کاهش دهد و مناسب برای یخ‌زدایی و پختن غذاهای یخ‌زده، گرم کردن دوباره غذاها و پخت غذاها بروش زودپز می‌باشد.

یکی دیگر از مدل‌های مایکروویو ال جی، مدل‌های دارای کباب کن و گردان هستند که می‌توانند علاوه بر ماکروویو کردن غذاها، با استفاده از چرخان، برای برشته کردن غذاها نیز مورداستفاده قرار گیرند. این نوع می‌تواند از مدل‌های معمولی ۱ فوتی تا مدل‌های مجهز به سیستم صرفه‌جویی در زمان پخت با ابعاد ۱ تا ۲٫۲ فوتی نیز متغیر باشد. برخی از این مدل‌ها نیز دارای قابلیت پخت چندمرحله‌ای هستند به‌طوری‌که غذا بعد از یخ‌زدایی وارد مرحله پخت می‌شود و از پخت ناقص و پخته شدن بیشتر در کناره‌های غذا جلوگیری می‌شود.

مطالب مرتبط: علت جرقه زدن ماکروفر چیست؟

برای انتخاب یک ماکروویو خوب، تنها حجم و وات بالای دستگاه ملاک انتخاب نیست بلکه انتخاب نوع آن نیز بسیار مهم است و باید موردتوجه قرار گیرد. دارا بودن سیستم دیفراست یا یخ‌زدایی غذاها و تعداد سانسورهای دستگاه نیز از دیگر مواردی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

مقدار وات ماکروویو نیز معمولاً به‌اندازه محفظه آن بستگی دارد که در مدل‌های مایکروویو ال جی از ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ وات و حتی ۲۰۰۰ وات آن نیز موجود هستند که با بالا رفتن وات دستگاه سرعت پخت نیز با خواهد رفت.

حال که با انواع مختلف ماکروویو و روش کارکرد آن‌ها آشنا شدیم می‌خواهیم به بررسی یکی از مشکلات رایج در ماکروویوها که گرم نکردن غذا در مایکروویو هست بپردازیم.

علت گرم نکردن مایکروویو و مایکروویو ال جی

بعدازاینکه با دستگاه ماکروویو آشنا شدیم باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که این دستگاه‌ها نیز، ممکن است بعد از مدتی کار کردن دچار مشکل شوند و اصطلاحاً گرم نکنند که مایکروویو ال جی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

با بروز این مشکل در مایکروویو ال جی، حتی باوجود روشن شدن دستگاه و عمل کردن تنظیمات مختلف آن، وقتی دکمه استارت دستگاه را می‌زنیم غذا گرم نمی‌شود. این مشکل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و قطعاتی همچون خازن، دیود، ترانس ولتاژ، مگنترون، برد دستگاه و یا سوختن فیوز می‌توانند عامل این مشکل باشند که با بررسی هرکدام می‌توان علت گرم نشدن ماکروویو را پیدا کرد. در ادامه به‌صورت جداگانه به بررسی هرکدام از این موارد که ممکن است باعث گرم نشدن ماکروویو شده باشند خواهیم پرداخت.

دیود

دیود یکی از قطعاتی است که ممکن است عامل گرم نکردن مایکروویو ال جی باشد به‌طوری‌که با خراب شدن آن، افزایش ولتاژ در ترانس دچار اختلال شده و عمل افزایش ولتاژ صورت نمی‌گیرد. برای چک کردن دیود باید ابتدا دستگاه را از برق کشیده و خازن متصل به دیود را که در گوشه دستگاه قرارگرفته را دی شارژ کنید. سپس با مولتی متر، دیود را چک کرده و در صورت سوخته بودن با دیود جدیدی با همان مشخصات تعویض کنید.

علت گرم نکردن مایکروویو

کلیدهای درب ماکروویو

خراب شدن میکرو سوئیچ‌های بکار گرفته‌شده روی درب دستگاه، علاوه بر اینکه ممکن است باعث روشن نشدن مایکروویو ال جی شود، بلکه حتی ممکن است دلیلی برای گرم نکردن ماکروویو نیز باشد.

با فشرده شدن این میکرو سوئیچ در زمان بسته شدن درب دستگاه، برق، داخل مدار شده و دستگاه عمل می‌کند. اگر به‌عنوان‌مثال جایی که میکرو سوئیچ روی آن قرارگرفته شکسته شده باشد یا بهر دلیل دیگری عمل نکند، دستگاه اجازه گرم شدن مواد داخل محفظه را نمی‌دهد تا با نشت اشعه به بیرون، باعث آسیب زدن به شما نگردد.

برای کنترل میکرو سوئیچ بعد از قطع برق دستگاه و باز کردن قاب، محل نصب کلیدهای درب را کنترل کنید تا دچار شکستگی نشده باشند. برای تست میکرو سوئیچ هم باید از مولتی متر استفاده کنید به‌طوری‌که پایه مشترک سوئیچ در زمان باز بودن شاسی درب با یک‌پایه دیگر باید وصل باشد و پایه مشترک در زمان بسته بودن شاسی درب با پایه کناری باید قطع باشد و در مولتی متر بوق نزند. درصورتی‌که سوئیچ به‌درستی عمل نکند باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

خراب شدن مگنترون

معمولاً بیشترین دلیل برای گرم نکردن ماکروویو از خرابی این قطعه مهم از مایکروویو ال جی است. اشعه ماکروویو در میدان مغناطیسی مگنترون به وجود می‌آید و سپس به داخل محفظه مایکروویو ال جی به‌صورت متمرکز تشعشع می‌شود.

برای تست مگنترون ابتدا بعد از کشیدن دستگاه از برق و باز کردن کاور دستگاه، خازن را دی شارژ کرده و در ادامه از سالم بودن فیوز حرارتی مطمئن می‌شویم. سپس مقاومت پایه‌های مگنترون را به‌وسیله مولتی متر کنترل می‌کنیم که سه اهم خروجی داشته باشد.

بعد از کنترل موارد بالا و نداشتن ایراد، ظاهر مگنترون را بررسی می‌کنیم تا فاصله پره‌های خنک‌کننده تغییر نکرده باشند و یا محل اتصالشان شل نشده باشد. همچنین روی آهنربای بکار رفته در آن ترک‌خوردگی‌ای وجود نداشته باشد.

سوختگی‌های روی خروجی ترمینال مگنترون نیز ممکن است دلیل گرم نکردن مایکروویو ال جی شده باشد. معمولاً جرقه زدن داخل ماکروویو باعث خرابی مگنترون می‌شود که یکی از دلایل جرقه زدن ماکروویو نیز ممکن است به علت کثیف بودن محفظه ماکروویو باشد.

مگنترون از قطعات اصلی مایکروویو ال جی است و قابل تعمیر نیز نیست و در صورت بروز مشکل در این قطعه، باید تعویض گردد.

خراب شدن مگنترون مایکروویو
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

خازن

خازن در مایکروویو ال جی مسئول تبدیل خروجی جریان متناوب ترانس به جریان مستقیم و افزایش دو برابری آن به کمک دیود است. اگر بهر دلیلی خازن دچار مشکل شود می‌تواند موجب گرم نشدن مایکروویو ال جی شود.

برای تست سالم بودن آن نیز باید بعد از قرار دادن پروبها روی ترمینال‌های موازی با مولتی متر آزمایش شود و اگر صدای بوق شنیده شود نشانه خراب بودن خازن است. موقع کار روی خازن باید دقت بسیاری کرد تا دچار برق‌گرفتگی نشوید، زیرا خازن می‌تواند با داشتن حدود ۲۰۰۰ ولت برق، شوک شدیدی به بدن وارد آورد که خطرناک است.

ترانس

ترانس وظیفه تبدیل برق شهری ۲۲۰ ولت به ۲۰۰۰ ولت را دارد تا به‌وسیله آن مگنترون بتواند شروع بکار کند. اگر در این ترانس ولتاژ بالا و فرایند بالا بردن ولتاژ توسط آن مشکلی به وجود آید دیگر مگنترون قادر به کار نیست و درنتیجه ماکروویو امکان گرم کردن غذا را ندارد. معمولاً اگر ترانس دچار مشکلی شده باشد از شکل ظاهری‌اش مشخص است و با بوی سوختگی همراه خواهد داد. البته ممکن است این مشکل از قطعی در سیم‌پیچ آن نیز به وجود آمده باشد. همچنین در برخی موارد نیز وجود ایراد در این قطعه ممکن است همراه با سروصدای ماکروویو یا دود کردن آن در زمان راه افتادن دستگاه نیز باشد.

خرابی مایکروفر ال جی

برد الکترونیکی

اگر تمام موارد بالا چک شود و هیچ‌کدام دچار مشکل نشده باشند به‌احتمال بسیار، ایراد از برد الکترونیکی و میکروچیپ یا سایر قطعات نصب‌شده روی آن در دستگاه است که تست و تعمیر یا تعویض احتمالی آن نیازمند تجهیزات تخصصی است که باید توسط تعمیرکاران خبره انجام گیرد.

تعمیرسرا متخصص تعمیر مایکروفر

در این مطلب سعی کردیم شما را با دلایل مربوط به گرم نکردن ماکروویو آشنا کرده و به معرفی قطعاتی که ممکن است در بروز این مشکل نقش داشته باشند پرداختیم تا با حداقل دانش فنی نیز بتوانید علت مشکل را پیداکرده و در حد امکان نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در پایان امیدواریم این مقاله توانسته باشد به بالا رفتن اطلاعات شما درباره علت گرم نکردن مایکروویو مخصوصاً مایکروویو ال جی کمک کرده باشد.

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.
فرم درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
پیام
آدرس: تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد ۷