تعمیر کولر گازی
مقالات تعمیرسرا

مهمترین علل خنک نکردن کولر گازی

تعمیر کولر گازی با تعمیرسرا

با نزدیک شدن فصل گرما حتماً نگرانی‌ها درباره درست کار کردن کولرهای منازل افزایش می‌یابد. برای آن‌هایی که در منازلشان از کولرهای گازی استفاده می‌کنند حتماً پیش‌آمده که در تابستان کولرهای گازی به دلایلی محیط را خنک نمی‌کنند و مجبور به استفاده طولانی‌مدت از کولر می‌شوند که این امر سبب افزایش هزینه می‌شود. دانستن برخی نکات و اطلاعات به شما کمک می‌کند تا در عیب‌یابی به‌موقع دستگاهتان مهارت لازم را کسب کنید و یا به‌موقع به یک متخصص درزمینهٔ تعمیرات کولر گازی مراجعه کنید. شما میتوانید برای تعمیر کولر گازی خود با متخصصان ما تماس بگیرید! در این مقاله به آموزش مهمترین علل خنک نکردن کولر گازی میپردازیم:

دلایل خنک نکردن محیط توسط کولرهای گازی

عدم خنک کردن محیط توسط کولر گازی قطعاً یک اتفاق ناامیدکننده در روزهای گرم تابستان خواهد بود. در اینجا ما به دلایلی که منجر به بروز این مشکل می‌شوند می‌پردازیم و راه‌کارهایی در رابطه با رفع مشکل و یا چگونگی برخورد با آن را به شما ارائه می‌دهیم. لازم است بدانید، عمده این دلایل مربوط به سیستم داخلی کولر گازی می‌باشد. لذا هنگام مواجهه با مشکل خنک نکردن محیط توسط کولر گازی ابتدا با یک متخصص مشورت کنید تا در زمینه عیب‌یابی تخصصی کولر گازی شما را یاری دهد و از خسارت‌های احتمالی جلوگیری شود. در ادامه به بررسی شایع‌ترین علل خنک نکردن کولر گازی می‌پردازیم.

تعمیر کولر گازی

ترموستات معیوب کولر گازیی

با بروز مشکل خنک نکردن کولر گازی، شایع‌ترین و ابتدایی‌ترین علت آن را باید در ترموستات دستگاه جست‌وجو کنید. درصورتی‌که مشکل از ترموستات دستگاه تشخیص داده شود، ابتدا باید نوع ترموستات را مشخص کنید. کولرهای گازی دارای انواع مختلفی ترموستات هستند. فعال کردن ترموستات دستگاه (اصطلاحاً تنظیم آن بر روی گزینه “ON”) لزوماً امکان خنک کردن محیط را فراهم نمی‌کند. در برخی موارد تنها چیزی که عاید شما می‌شود خروج هوا از کولر است و این هوای خارج‌شده گاهی خنک نخواهد بود که این خود به معنی معیوب بودن دستگاه است.

مطالب مرتبط: علت آبریزی کولر گازی + کاملترین آموزش

راه‌کار: در مرحله اول از روشن بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید صدای روشن شدن فن دستگاه را شنیده‌اید. پس از اندازه‌گیری دمای محیط اتاق، دمای کولر گازی را حدود ۶ درجه کمتر از دمای اتاق تنظیم کنید. در مرحله بعد، درصورتی‌که کولر گازی سالم باشد هوای خنک خارج می‌کند در غیر این صورت کولر گازی شما نیاز به تعمیر دارد و باید با یک کارشناس مجرب تماس بگیرید.

سرویس کولر گازی

کندانسور کثیف کولر

در کولرهای گازی کندانسور وظیفه تبادل گرما را بر عهده دارد. عملکرد کندانسور به یک فن وابسته است تا هوای بیرون را فراهم کند. درصورتی‌که کندانسور و فن آن دچار غبارگرفتگی و رسوب ذرات آلوده هوا شده باشند در عملکرد آن دچار اختلال می‌شود.

راه‌کار: درصورتی‌که علت خنک نکردن محیط توسط کولر گازی شما کثیف بودن کندانسور باشد، شما لزوماً نیاز به یک متخصص برای رفع مشکل نخواهید داشت و احتمالاً خودتان می‌توانید مشکل را رفع کنید. در این مرحله شما باید کندانسور را تمیز کنید تا عملکرد دستگاه را ارتقا دهید.

 بررسی کنید که آیا کندانسور دستگاه شما پوشش محافظ دارد یا خیر. درصورتی‌که پوشش نداشته باشد احتمالاً عمل تمیز کردن آن زمان بیشتری صرف می‌کند. یک ظرف آب و صابون تهیه کنید و بااحتیاط شروع به زدودن گردوغبار و آهک از روی کندانسور کنید. مراقب باشید که در حین تمیزکاری به پره‌های خازن آسیب وارد نکنید. درصورتی‌که پره‌ها آسیب ببینند شما با یک مشکل جدی برخورد خواهید کرد.

محل قرارگیری کولرگازی

تراکم بالای پوشش گیاهی در اطراف کولر گازی و اتلاف گرما باهم در تداخل هستند. در ابتدا باید بدانید که برای کولرگازی منزلتان نیاز به یک محیط مناسب بدون تراکم پوشش گیاهی بالا است. دقت داشته باشید که در اطراف کولر گازی و در هر سمت آن نیاز به ۱۸-۱۹ اینچ فای آزاد است. شما می‌توانید از یک پوشش برای کندانسور کولر گازی‌تان استفاده کنید. تهیه پوشش و محوطه‌سازی برای کولر گازی علاوه بر فصل تابستان، در فصل زمستان نیز آن را در برابر صدمات احتمالی در برابر سرما حفظ می‌کند.

تعمیر کولر

گرفتگی فیلتر هوا در پنل کولرگازی

جالب است بدانید که هوای خنک توسط یک سری کنترل‌کننده‌های هوا از درون کولر گازی به محیط خانه انتقال می‌یابد. این هوای خنک قبل از ورود به محیط اتاق باید از فیلترهای هوا عبور کند. این بدین معنا است که شما مضاف بر بهره بردن از هوای خنک، هوای پاک بدون گردوغبار و ذرات ریز گرد دریافت خواهید کرد. ذرات غبار و ریز گرد توسط فیلتر به دام انداخته می‌شوند و اجازه ورود به داخل محیط را نخواهند یافت.

در صورت استفاده طولانی‌مدت از کولرگازی، فیلترهای هوای آن به‌مرور دچار گرفتگی می‌شوند و در طول زمان هوای پاک کمتری از آن‌ها عبور می‌کند. لذا گرفتگی و کثیف بودن فیلترهای هوا ازجمله مشکلات پرتکرار در خنک نکردن کولرگازی می‌باشد.

راه‌کار: خوشبختانه در صورت بروز این مشکل خودتان می‌توانید به حل آن اقدام کنید و نیاز به یک متخصص ندارید. شما به یک ظرف مایع تمیزکننده و آب نیاز دارید. دقت داشته باشید که در صورت آسیب‌دیدگی فیلتر نیاز به تعویض آن می‌باشد. برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی برای فیلترهای هوا بهتر است هرماه آن‌ها را بررسی کنید.

در برخی موارد نیز گزارش‌شده است که فیلترهای هوای به‌صورت اتفاقی بر روی دستگاه خریداری‌شده وجود نداشته و یا به‌غلط قرارگرفته است که در این شرایط درصورتی‌که دیر متوجه مشکل شوید احتمالاً غبار و ریز گرد به درون دستگاه خواهد رفت و باد گرم وارد محیط می‌شود. در این حالت باید حتماً کولر گازی را با کمک یک فرد متخصص سرویس کنید و فیلترها را به‌درستی کار بگذارید.

نشتی گاز در لوله‌های کولر گازی

گاهی اوقات در لوله‌های رفت و برگشتی کندانسور نشت گاز مبرد اتفاق می‌افتد. در این شرایط حتماً نیاز به یک متخصص در زمینه تعمیرات کولر گازی دارید. حال سؤالی که حتماً در ذهنتان ایجادشده است این است که مبرد چیست؟ مبرد گازی است که وظیفه جذب گرما از هوا را دارد و این گاز بین کندانسور و اپراتور در جریان است. در صورتی فرآیند خنک کردن هوا را به‌درستی صورت می‌پذیرد که این گاز در سطح درستی باشد.

نشتی گاز در لوله های کولر گازی

چگونه متوجه شویم که گاز مبرد نشت کرده است؟

با دقت بر روی کولر گازی متوجه یخ‌زدگی مایع بر روی کندانسور و لوله خواهید شد. علاوه بر این، درحالی‌که در کولر گازی گاز مبرد نشت کرده باشد، زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید تا هوا خنک شود. همچنین کولر گازی موقع کار کردن، صداهای زیادی تولید می‌کند که نشان از نشتی گاز مبرد دارد.

عدم تناسب اندازه کولر گازی با محیط

در هنگام خرید کولرگازی باید به‌اندازه آن دقت داشته باشید. عدم تناسب میان اندازه محیط و کولر گازی موجب خنک نکردن کولر می‌شود زیرا زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا محیط به‌اندازه دلخواهتان خنک شود و اصطلاحاً کولر گازی به‌زور می‌افتد. در این شرایط ممکن است دستگاه به‌سرعت خراب شود و پول و هزینه شما نیز به هدر رود.

در این شرایط، فرآیند تولید هوای خنک دستگاه بیش‌ازحد توان دستگاه سریع خواهد شد و دستگاه را با مشکل مواجه خواهد کرد. این فرایند به‌گونه‌ای خواهد بود که با خنک شدن محیط، سنسور دستگاه فرمان خاموش شدن را صادر می‌کند اما پس از گذشت زمان بسیار کوتاهی و به علت گرم شدن سریع هوای اتاق دوباره دستگاه روشن می‌شود. این روشن و خاموش شدن‌های پی‌درپی سرانجام منجر به ازکارافتادن دستگاه خواهد شد و ضرر دوچندانی وارد خواهد شد.

موتور و کمپرسور معیوب کولر گازی

خرابی یک یا چند قطعه کوچک در سیستم الکترودینامیکی کولر گازی ازجمله مشکلات گزارش‌شده‌ای است که سبب تولید باد گرم توسط کولرگازی شده است. موتور دستگاه از قسمت دینامیکی آن می‌باشد و هسته اصلی کولر گازی نیز می‌باشد. درصورتی‌که موتور و یا کمپرسور آسیب ببیند شما باید فوراً به یک متخصص مراجعه کنید تا از بروز آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید.

موتور و کمپرسور معیوب کولر گازی

برد فرمان معیوب

برد فرمان قطعه‌ای است که وظیفه صادر کردن فرمان راه‌اندازی کمپرسور را پس از تنظیم دمای ترموستات را بر عهده دارد. درصورتی‌که در صدور این فرمان خللی وارد شود و فرمان از برد به کمپرسور نرسد موجب تولید باد گرم توسط کولرگازی خواهد شد.

معیوب بودن فن کندانسور

فن کندانسور وظیفه گرفتن هوای گرم از گاز مبرد و خارج کردن آن را دارد. در حالتی که فن آسیب ببیند و کار بیافتد هوای گرم از محفظه خارج نمی‌شود و در عملکرد کولرگازی اختلال ایجاد می‌شود و منجر به خنک نکردن کولر می‌شود.

سنسور حرارتی معیوب

سنسور حرارتی با تشخیص به‌موقع درجه حرارت دما موجب خاموش و روشن شدن خودکار دستگاه می‌شود. درصورتی‌که این قطعه دچار عیب شود کولر گازی یا بی‌وقفه کار خواهد کرد و سبب سرد شدن بی‌اندازه محیط شود و یا از کار کردن می‌ایستد.

به چه کسی مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که در عملکرد کولر گازی منزل و یا محل کارتان با مشکلی برخورد کردید بهتر است خودتان وارد عمل نشوید هرچند که در برخی موارد جزئی خودتان می‌توانید به حل مشکل اقدام کنید. کارهایی از قبیل نصب و راه‌اندازی کولر، سرویس کردن کولر و عیب‌یابی آن نیاز به تخصص کافی دارد. توصیه می‌شود که هرسال با مراجعه به یک متخصص در زمینه تعمیرات کولر گازی و پرداخت هزینه اندک از سلامت کولرگازی منزلتان مطمئن شوید و تابستان خنکی برای خود و خانواده‌تان تضمین کنید. علاوه بر این، سرویس سالانه کولر گازی و تعویض به‌موقع فیلترهای آن، سبب افزایش طول عمر این دستگاه‌ها می‌شود.

سنسور حرارتی کولر گازی

سخن پایانی

در این روزها که رفته‌رفته دمای هوا رو به گرم شدن است بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام به بررسی کولر گازی منزل و یا محل کارتان کنید تا در تابستان از هوای خنک کولر بهره‌مند شوید. به یاد داشته باشید درصورتی‌که کولر گازی منزلتان به‌اندازه مطلوب قادر به خنک کردن محیط نیست، ابتدا تشخیص دهید که مشکل دقیقاً چیست و چگونه می‌توانید آن را حل کنید. اگر مشکل از یکی از قطعات اصلی کولر باشد حتماً بید به یک متخصص مراجعه کنید تا از بروز خسارت بیشتر جلوگیری کنید. یک اقدام به‌موقع یقیناً می‌تواند از وقایع پرهزینه و دردسر زا جلوگیری کند. در صورت لزوم حتماً به یک متخصص برای رفع مشکل کولر گازی منزلتان مراجعه کنید.

تعمیرسرا مرکز تخصصی تعمیر کولر گازی

شما میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید تا تکنسین متخصص تعمیرسرا در محل شما برای تعمیرات و سرویس حاضر شوند.

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
تلفن
نام خانوادگی
درخواست مشاوره
پیام
تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد 7
Info@tamirsara.com
ارسال درخواست مشاوره
تعمیر سرا در کنار شماست، کافیست با ما تماس بگیرید.
فرم درخواست مشاوره از تعمیر سرا
نام شما
آدرس ایمیل
پیام
آدرس: تهران، خیابان آذربایجان، خیابان آزادی، ساختمان ۴۴۲، پلاک ۳۰۸، طبقه اول، واحد ۷